RPH MATEMATIK ASAS DAN BERTEMA

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN LENGKAP





1. MATEMATIK ASAS


Tarikh                  : 1 November 2022

Hari                      : Selasa

Masa                    : 9:30 am - 10:00 am

Umur                   : 4-6 Tahun

Bil. Pelajar          : 15 orang

Modul                  : asas

Tema                    : -

Subtema               : -

Tajuk                   : Mengenal dan mengecam nilai wang

Tunjang Utama   : Tunjang Sains dan Teknologi (Matematik Awal)

Fokus                  : MA 4.0 Nilai wang

S. Kandungan    : MA 4.1 Mengecam dan menggunakan wang yang berlainan nilai

S. Pembelajaran: MA 4.1.1 Mengecam mata wang Malaysia dalam bentuk syiling dan wang kertas

Kesepaduan Tunjang : Tunjang Komunikasi

Objektif                      : Di akhir pembelajaran murid dapat:

i. Mengecam mata wang dalam bentuk syiling dan wang kertas

ii. Menyebut nilai wang dalam bentuk syiling dan wang kertas

Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah pernah

                                                    i.  Melihat dan menggunakan wang kertas dan syiling

Bahan Bantu Mengajar : Wang kertas dan syiling, lembaran kerja dan pensil warna

Kemahiran berfikir        : Menjana idea

Penerapan nilai         : Tekun dan Cermat

Langkah/Masa

Isi Pembelajaran

Aktiviti Guru dan Murid

Catatan/ABM

 

 

Set Induksi

(5 minit)

 

 

Menonton video lagu nombor ‘ Mengenal nombor 1-10’

 

Menyanyikan lagu ‘Mengenal nombor 1-10”

 

 

1. Guru menayangkan video lagu “Mengenal nombor 1-10’ kepada murid

2. Guru dan murid bernyanyi bersama-sama sambil menonton video

 

 

 

BBM: Video lagu ‘Mengenal 1-10’

PN

· Bersemangat

· Tekun

 

Langkah 1

(10 minit)

 

Menunjukan duit syiling dan wang kertas yang betul kepada murid

 

Menyebut nilai wang kertas dan syiling

 

 

 

 

1. Guru menanyakan kepada murid apakah yang ditunjukan oleh guru kepada murid

2. Murid menjawab soalan guru

3. Guru menyebut nilai wang kertas dan syiling mengikut nilai yang betul

4. Murid menyebut selepas guru nilai wang

5. Guru bersoal jawab dengan murid dan meminta murid menyebut nilai wang yang ditunjukan oleh guru secara rawak

 

BBM:  wang kertas dan syiling

PN

 

· Tekun

· Berkeyakinan

 

 

 

Langkah 2

(10 minit)

Mewarnakan nilai wang yang betul mengikut gambar

 

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid

2. Guru menerangkan cara melakukan aktiviti

3. Murid menyiapkan lembaran kerja masing-masing

4. Guru duduk bersama murid sambil mengawasi dan membimbing murid melakukan aktiviti

BBM: Lembaran kerja dan pensil warna

 

PN:

Tekun

Yakin

 

 

Penutup

( 5 minit )

Menceritakan semula apa yang dipelajari

 

Memuji dan mengucapkan terima kasih

1. Guru mengumpul semua hasil kerja murid yang telah siap

2. Murid diminta diminta memberi penghargaan terhdapa hasil kerja rakan

3. Guru menilai hasil kerja murid

4. Guru meminta murid menyebut semula nilai wang kertas dan syiling mengikut nilai wang yang betul

5. Murid menyebut semula nilai wang kertas dan syiling mengikut nilai wang yang betul

 

BBM: Hasil kerja

PN: Berani

Comments